Nu esti logat | login | ajutor
email YM print RSS
Formula 1: Hamilton, podium in extremis
Britanicul Lewis Hamilton, campionul mondial de Formula 1, a încheiat pe locul al treilea Marele Premiu al Australiei, prima etapă din 2009, după retrogradarea italianului Jarno Trulli.

Trulli a încheiat cursa pe locul al treilea, dar a fost retrogradat de Forul Internaţional până pe locul 12, după ce a efectuat o depăşire într-un moment în care pe circuit se afla safety-car-ul.

Cum o asemenea depăşire este interzisă, Trulli a fost retrogradat nouă poziţii şi a ieşit din puncte, în timp ce Hamilton a prins in extremis o clasare pe podium.

Cursa din Australia a fost câştigată de britanicul Jenson Button, de la Brawn Grand Prix, sportiv urmat de coechipierul său, brazilianul Rubens Barichello.

Cuvinte cheie : Formula 1 masini curse Lewis Hamilton Jenson Button Brawn Grand Prix Rubens Barichello
Data : 2009-03-30